Seminář Automatické řízení a biosystémy

Lektor: 

prof. RNDr. Sergej Čelikovský, CSc. (UTIA AV ČR, Praha)

Datum akce: 
Pátek, 4. Prosinec 2015 - 9:30 - 11:30

Metody teorie automatického řízení se již prosadily, a dále se prosazují, v řadě oborů, a to jak v přímých aplikacích, tak i v aplikačně motivovaném základním výzkumu. Mezi nejvýznamnější takové obory nepochybně patří biologie a biotechnologie. Studium biosystémů pomocí metod teorie systémů, technické kybernetiky a automatického řízení je tak rozsáhlé, že jeho, byť i částečný přehled, nemůže být realistickým cílem jednorázového kurzu. Proto se tento seminář zaměří na tři zajímavé případy, kterými se přednášející v posledních letech zabýval. Tento výběr je zajímavý jak pro odborníky z oblasti teorie systémů, tak i z oblasti biologie a biotechnologie. 

Každý z těchto tří příkladů totiž reprezentuje velmi rozdílné aplikační modely na straně jedné, a rozdílné metody teorie systémů a automatického řízení na straně druhé.  Umožní tedy ukázat, jak je možné charakterizovat optimální řešení problému fotosyntetického růstu pomocí kombinace metody singulárních perturbací a Pontrjaginova principu maxima. Dále využije problém odhadu stavu čistícího systému při neznalosti přesného množství přítoku odpadních vod k zopakování a přehledu metod řešení problému adaptivní rekonstrukce, který má vztah až k legendární KYP lemmatu. V neposlední řadě, problém optimalizace produkce penicilínu využijeme k zamyšlení nad možnostmi, jak překonat kvantitativní výpočetní omezení v dynamické optimalizaci na velmi dlouhých časových horizontech, při současně nepravidelných a řídkých měřeních, navíc, často i zatížených nepřesnostmi.

Místo konání: 

Ústav automatizace a měřicí techniky
FEKT VUT v Brně
Technická 12
616 00 Brno
(seminární místnost SD1.47)

Kde nás najdete

Kontakt: 

Na seminář je nutné se předem registrovat. Přihlášky na seminář zasílejte prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Registrace bude uzavřena 3.12.2015 v 12:00.

PřílohaVelikost
pozvanka_07_1512.pdf40.2 KB
prezentace_07_1512a.pdf255.76 KB
prezentace_07_1512b.pdf1.22 MB
prezentace_07_1512c.pdf502.01 KB

Registrace na tuto akci již byla ukončena.