Kurz Mikroprocesorová technika v aplikacích řízení elektrických pohonů

Lektor: 

Ing. Jaroslav Lepka (Freescale Polovodiče, s.r.o.)
Ing. Pavel Grasblum, Ph.D. (Freescale Polovodiče, s.r.o.)

Datum akce: 
Čtvrtek, 2. Červen 2011 - 9:00 - Pátek, 3. Červen 2011 - 17:00

Dvoudenní kurz bude orientován na problematiku řízení elektrických pohonů se zaměřením na BLDC motory (bezkartáčové elektronicky komutované motory). Cílem kurzu bude probrat základy teorie elektrických pohonů, řízení BLDC motorů, specifika mikropočítačů pro řízení BLDC motorů a vhodné programovací techniky. Součástí kurzu bude rovněž i praktická část, kde budou mít posluchači možnost si vyzkoušet naprogramování reálné aplikace řízení BLDC motoru. Náplň kurzu předpokládá znalosti z oblasti mikroprocesorů a jejich programování, znalost jazyka C.

Základní terminologie řízení pohonů
V této části se zaměříme na pracovní charakteristiky pohonu a základní vlastnosti pohonu v jednotlivých kvadrantech. Důkladně se budeme věnovat základním principům generování PWM signálu a jejich výhodám a nevýhodám. Podrobněji se zmíníme o rozdílech mezi unipolárním a bipolárním spínáním, generování komplementárních a nezávislých PWM signálů a režimu edge a center aligned PWM. Modulační techniky si vysvětlíme na střídači pro DC a BLDC motory

Teorie BLDC motoru
Tato část kurzu bude zacílena na teorii stejnosměrných motorů. Začneme s klasickým stejnosměrným motorem s cizím buzením, postupně pak přejdeme na BLDC motor. Obsáhleji se budeme věnovat způsobům řízení BLDC motorů a podrobněji pak technice řízení na základě znalosti polohy rotoru měřené Hallovými sensory. Důkladně si vysvětlíme co je komutační tabulka a jakým způsobem si komutační tabulku vytvoříme pro danou konfiguraci hardware. V krátkosti se zmíníme o rozdílech mezi BLDC a PMSM motory

Prostředky pro řízení BLDC motoru
V praktické části, která bude součástí kurzu, budeme programovat reálnou aplikaci. To ovšem vyžaduje znalosti použitého mikropočítače, programovacích nástrojů a použitého hardware. Nezbytné informace týkající se mikropočítače (PWM, SCI, časovací/čítací moduly, obsluha přerušení, zpracování signálů z Hallových sensorů, atd.), programovacího prostředí (Metrowerks Code Warrior), programovacích a ladících nástrojů (Quick Start a FreeMaster) budou zmíněny v této části.

Praktická část
Podstatná část kurzu bude věnována praktické části, kde si krok za krokem ukážeme naprogramování reálného řízení BLDC motoru s použitím mikropočítače MC56F8006. 

Místo konání: 

Ústav automatizace a měřicí techniky
FEKT VUT v Brně
Kolejní 2906/4
612 00 Brno
(počítačová laboratoř E-240)

Kde nás najdete

Kontakt: 

Kapacita kurzu byla vhledem k velmi vysokému zájmu již obsazena a registrace ukončena.

PřílohaVelikost
pozvanka_09_1106.pdf45.98 KB
brozura_09_1106.pdf2.77 MB
prezentace_09_1106.pdf6.04 MB

Registrace na tuto akci již byla ukončena.