Seminář Stochastické aspekty početních neurověd

Lektor: 

 Doc. RNDr. Petr Lánský, CSc. (Fyziologický ústav AV ČR)

Datum akce: 
Pátek, 17. Prosinec 2010 - 9:00 - 17:00

Každý matematický model je určitým pokusem o aproximaci reality. Do jaké míry jsou skutečné vlastnosti systému zanedbány určuje nejen kompatibilitu modelu s realitou, ale také míru jeho matematické zpracovatelnosti. Nalezení kompromisu mezi těmito dvěma kriterii je jednou z nejtěžších částí celého procesu matematického modelování. Zatímco ve fyzice a inženýrských aplikacích má matematické modelování dlouho tradici, ve vědách o živé přírodě jsme stále ještě spíše na začátku skutečných aplikací matematiky. Přitom neurovědy lze považovat, vzhledem k dlouhé historii jejich matematizace, spíše za výjimku. Základní práce (Lapicque, 1907) byly publikované před více než sto lety a nejvýznamnějším podnětem k matematizaci neurověd bylo určitě udělení Nobelovy ceny badatelům Hodgkin a Huxley před téměř šedesáti lety za výzkum, v němž základní roli hrál jejich neuronový model. Avšak o úloze náhodných faktorů pro přenos informace se v neuronových systémech diskutuje pouze v nedávné době a této problematice bude seminář věnován.

V první části budou shrnuty základní biologické a matematické informace nutné pro sledování dalších částí. Druhá část bude věnována stochastickým modelům neuronu. Na závěr budou diskutovány principy kódování informace v neuronech, především ve vztahu k úloze šumu. Možné implikace pro umělé systémy by měly zůstat jako závěr semináře. Seminář pouze shrne celkovou situaci a nebude se věnovat formálním detailům. Proto bude možné jej sledovat bez předběžných znalostí problematiky.
 

Místo konání: 

Ústav automatizace a měřicí techniky
FEKT VUT v Brně
Kolejní 2906/4
612 00 Brno
(seminární místnost E-109)

Kde nás najdete

Kontakt: 

Na seminář je nutné se předem registrovat. Přihlášky na seminář zasílejte prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Registrace bude uzavřena 16.12.2010 v 12:00

PřílohaVelikost
pozvanka_05_1012.pdf48.44 KB
brozura_05_1012.pdf234.63 KB
prezentace_05_1012.pdf2.73 MB

Registrace na tuto akci již byla ukončena.