Seminář Matematické základy teorie chaosu

Lektor: 

 RNDr. Petra Augustová, Ph.D. (ÚTIA AV ČR, Praha)

Datum akce: 
Pátek, 2. Listopad 2012 - 9:00 - 17:00

Cílem semináře je úvod do dynamických systémů s důrazem na teorii chaosu. Dynamické systémy zasahují do všech vědních oblastí, chaotické chování se tedy objevuje nejen v matematice, ale v přírodě především. I ty nejbizardnější matematické struktury a konstrukce se zcela přirozeně objevují v různých disciplínách a najdeme je vlastně všude kolem nás. Začneme pohledem do minulosti a uvidíme, proč teprve rozvoj počítačů umožnil rychlý vývoj teorie dynamických systémů. Výklad bude postupovat od nejjednodušších jednorozměrných zobrazení k dvourozměrným zobrazením. Vysvětleny budou základní pojmy jako stabilita, Lyapunovovy exponenty, chaotická orbita, fraktál, cantorova množina a další. Vyslovíme základní tvrzení, například také slavnou Sharkovského větu. Teorii doplníme příklady nejen z matematiky. 

Osnova:

  1. Jednorozměrná zobrazení: Grafická reprezentace orbit. Stabilita pevných bodů. Periodické body. Logistické zobrazení. Citlivost na počáteční podmínky. Chaos a perioda 3. 
  2. Dvojrozměrná zobrazení: Pevné body. Lineární zobrazení. Změna souřadnic. Nelineární zobrazení. Jacobiho matice. Stabilní a nestabilní varieta. 
  3. Chaos: Lyapunovovy exponenty. Chaotická orbita. Topologická konjugace. Sharkovského věta. 
  4. Fraktály: Cantorova množina. Různé konstrukce fraktálů. Fraktální dimenze. 
  5. Chaotický atraktor: Limitní množiny. Chaotický atraktor a expandující zobrazení intervalu. Míra, invariantní míra. 
 
Místo konání: 

Ústav automatizace a měřicí techniky
FEKT VUT v Brně
Kolejní 2906/4
612 00 Brno
(seminární místnost E-109)

Kde nás najdete

Kontakt: 

Na seminář je nutné se předem registrovat. Přihlášky na seminář zasílejte prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Registrace bude uzavřena 31.10.2012 v 12:00

PřílohaVelikost
pozvanka_05_1211.pdf47.23 KB
brozura_05_1211.pdf193.52 KB
prezentace_05_1211.pdf1.49 MB

Registrace na tuto akci již byla ukončena.